Comunicate de presa

Inapoi la Comunicate de presa

Lista apelor minerale naturale recunoscute in Romania 2016

 

AGENTIA NATIONALA PENTRU RESURSE MINERALE
ORDIN
privind aprobarea Listei apelor minerale naturale recunoscute in Romania


    In temeiul prevederilor art. 4 alin. (4) din Hotararea Guvernului nr. 1.419/2009 privind organizarea si functionarea Agentiei Nationale pentru Resurse Minerale, cu modificarile ulterioare, precum si ale art. 5 alin. (1) din Normele tehnice de exploatare si comercializare a apelor minerale naturale, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 1.020/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, si ale Referatului Directiei generale gestionare, evaluare si concesionare resurse/rezerve minerale. Integrare europeana nr. 300.074/21.01.2016,
    presedintele Agentiei Nationale pentru Resurse Minerale emite prezentul ordin.

Art. 1. - Se aproba Lista apelor minerale naturale recunoscute in Romania, prevazuta in anexa care face parte integranta din prezentul ordin.

Art. 2. - La data intrarii in vigoare a prezentului ordin se abroga Ordinul presedintelui Agentiei Nationale pentru Resurse Minerale nr. 4/2015 privind aprobarea Listei apelor minerale naturale recunoscute in Romania, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 41 din 16 ianuarie 2015.

Art. 3. - Prezentul ordin se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Presedintele Agentiei Nationale pentru Resurse Minerale,
Gheorghe Dutu

Bucuresti, 26 ianuarie 2016.
Nr. 22.


ANEXA

LISTA
apelor minerale naturale recunoscute in Romania

Nr.
crt.

Denumirea comerciala

Denumirea sursei

Locul de exploatare

1.

ALPINA BORSA

Izvorul nr. 1 bis, Izvorul nr. 2

Baia Borsa (judetul Maramures)

2.

AMFITEATRU

Izvorul 3 Copou

Iasi (judetul Iasi)

3.

APA CRAIULUI

Izvorul nr. 5 Galgoaie

Dambovicioara (judetul Arges)

4.

AQUATIQUE

Izvorul Busteni

Busteni (judetul Prahova)

5.

AQUA CARPATICA

Izvorul Bajenaru

Paltinis (judetul Suceava)

6.

AQUA CARPATICA

Izvorul Haja

Paltinis (judetul Suceava)

7.

AQUA CARPATICA

F2 Paltinis

Paltinis (judetul Suceava)

8.

AQUA CARPATICA

Ichim nr. 1 Ichim nr. 4

Galautas, comuna Bilbor (judetul Harghita)

9.

AQUA SARA

F4750 Boholt

Boholt (judetul Hunedoara)

10.

AQUA VITAL

Sacosu Mare

Sacosu Mare (judetul Timis)

11.

ARTESIA

A3

Sansimion (judetul Harghita)

12.

BAILE LIPOVA

F11

Lipova (judetul Arad)

13.

BIBORTENI

Biborteni F8

Biborteni (judetul Covasna)

14.

BIBORTENI

Biborteni F9

Biborteni (judetul Covasna)

15.

BILBOR

F1 SNAM

Bilbor (judetul Harghita)

16.

BILBOR

Q1

Bilbor (judetul Harghita)

17.

BODOC

Bodoc

Bodoc (judetul Covasna)

18.

BORSEC

Borsec

Borsec (judetul Harghita)

19.

BORSEC

Faget BORSEC

Borsec (judetul Harghita)

20.

BUCOVINA

C7 Secu

Dorna Candrenilor (judetul Suceava)

21.

BUCOVINA

Rosu

Vatra Dornei (judetul Suceava)

22.

BUZIAS

FII bis Buzias

Buzias (judetul Timis)

23.

CARPATINA

Domogled |

Baile Herculane (judetul Caras - Severin)

24.

CARPATINA

Tosorog

Tosorog (judetul Neamt)

25.

CARPATINA

F20B Lipova

Lipova (judetul Arad)

26.

CERTEZE

Certeze

Certeze (judetul Satu Mare)

27.

CEZARA

Bacaia

Bacaia (judetul Hunedoara)

28.

CHEILE BICAZULUI

Bicazul Ardelean (foraj FH1)

Bicazul Ardelean (judetul Neamt)

29.

CORA

F1 SNAM

Malnas Bai (judetul Covasna)

30.

CRISTALINA

FI

Sancraieni (judetul Harghita)

31.

CRISTALINA

A1

Sansimion (judetul Harghita)

32.

CRISTALUL MUNTILOR

Izvorul Paraul Rece

Vama Buzaului (judetul Brasov)

33.

DEALUL CETATII

FH1

Miercurea - Ciuc (judetul Harghita)

34.

DORNA

Dorna Candrenilor

Dorna Candrenilor (judetul Suceava)

35.

DORNA

Poiana Vinului

Poiana Vinului/Dealul Floreni (judetul Suceava)

36.

HERA

Hera

Budureasa (judetul Bihor)

37.

IZVORUL ALB

Izvorul Alb

Dorna Candrenilor (judetul Suceava)

38.

IZVORUL CETATII CRIZBAV

Izvor

Crizbav (judetul Brasov)

39.

IZVORUL MINUNILOR

Izvorul Minunilor - Stana de Vale

Stana de Vale (judetul Bihor)

40.

IZVORUL TAMADUIRII

Sonda F1

Stoiceni Targu Lapus (judetul Maramures)

41.

K - Classic

F6 Boholt

Boholt (judetul Hunedoara)

42.

KEIA

Izvorul Zaganului

Ciucas (judetul Prahova)

43.

LIPOVA

F8E, F9 bis

Lipova (judetul Arad)

44.

LITHINIA

FH2 Parhida

Parhida (judetul Bihor)

45.

OAS

Certeze Negresti

Negresti (judetul Satu Mare)

46.

PERENNA PREMIER

Calina

Dognecea (judetul Caras - Severin)

47.

PERLA APUSENILOR

FH2 Chimindia

Chimindia - Deva (judetul Hunedoara)

48.

PERLA COVASNEI

F1

Targu Secuiesc (judetul Covasna)

49.

PERLA HARGHITEI

F1, F2

Sancraieni (judetul Harghita)

50.

PERLA HARGHITEI

FH2

Santimbru (judetul Harghita

51.

PERLA HARGHITEI

A2

Sansimion (judetul Harghita)

52.

POIANA NEGRII

Poiana Negrii

Poiana Negrii (judetul Suceava)

53.

RARAUL

Put Lebes, FH1

Fundul Moldovei (judetul Suceava)

54.

ROUA MUNTILOR

F2 SNAM

Perimetrul Secu - Moara Dracului, comuna Dorna Candrenilor (judetul Suceava)

55.

ROUA MUNTILOR

F4 SNAM Rosu

Perimetrul Rosu - Vatra Dornei, localitatea Rosu (judetul Suceava)

56.

SAGUARO

F3

Targu Secuiesc (judetul Covasna)

57.

SESTINA

Sestina

Valea Salardului (judetul Mures)

58.

SPRING HARGHITA

FH2M

Miercurea - Ciuc (judetul Harghita)

59.

STANCENI

Stanceni

Stanceni (judetul Mures)

60.

STANCENI

Ciobotani

Stanceni (judetul Mures)

61.

TIVA HARGHITA

F8

Sancraieni (judetul Harghita)

62.

TUSNAD

Tusnad

Tusnad (judetul Harghita)

63.

TUSNAD

Tusnad Nou

Tusnad (judetul Harghita)

64.

VALEA BRAZILOR

Biborteni F7

Biborteni (judetul Covasna)

65.

VALEA IZVOARELOR

S1, S2 Covasna

Covasna (judetul Covasna)

66.

VALCELE

Elisabeta

Valcele (judetul Covasna)

67.

ZIZIN

Sursele Zizin

Zizin, comuna Tarlungeni (judetul Brasov)

68.

7 IZVOARE

Sapte Izvoare

Dobresti (judetul Dambovita)